Trafik kazası tazminatı hesaplama işlemlerinizi YEŞİLTEPE Hukuk ve Danışmanlık güvencesiyle yapabilir, tazminat miktarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Trafik kazası tazminat hesaplama ekranında, yaşınızı, sakatlık oranını ve net maaşınızı girerek trafik kazası tazminat miktarınızı hesaplayabilirsiniz. Hesaplama yılı 2024 yılı olup bu yılın yasal parametrelerine göre hesaplama yapılmaktadır. Tek yapmanız gereken ilgili kısımları programa yazmak.

Bilgilendirme 

* Doldurulması zorunlu alanlar. Sakatlık oranı kısmına sadece rakam giriniz. İş bu hesaplama sadece genel olarak almanız gereken tazminat hakkında bilgilendirme amacı taşımaktadır. Dava sonucu ortaya çıkacak net rakam mahkeme tarafından belirlenmektedir.

(İ) Trafik kazası tazminat hesaplama için programımızı kullanabilirsiniz.

TRAFİK KAZASI TAZMİNATI NASIL YAPILIR

Trafik kazası tazminat hesaplamada;

  • Kusur
  • Maluliyet oranı
  • Yaş
  • Gelir gibi belli kriterlerin dikkate alınması gerekir.

Trafik kazası tazminat hesaplamayı bir örnekle açıklayalım. Örneğin kaza sonrasında maluliyete uğrayan kişinin malullük oranı % 20 olsun. Maluliyete uğrayan kişinin kazadaki kusur oranının % 25, yaşının 30 ve maaşının da 20 bin TL olduğunu düşünelim.

Tazminat hesaplamasında 20 bin TL maaştan kusur oranı düşülmelidir. Çıkan miktar da maluliyet oranı ile çarpılmalıdır.

  • 20.000 – % 25 kusur oranı=15.000 TL.
  • 15.000 x 20/100=3.000 TL gelir ve aylık işgücü kaybıdır.

Söz konusu tutarın yıllık hesabı ise 3.000 x 12 = 36.000 TL’dir. Hesaplamanın son aşamasında 30 yaşında olan bireyin 7 yıllık pasif çalışma hakkı dikkate alınır. Bu da kişinin yaşına eklenmeli ve yıllık gelir kaybı ile çarpılmalıdır.

·         36.000 x 42 = 1.512.000 TL kişinin maddi tazminat rakamıdır.